Następca może korzystać ze zwolnień podatkowych poprzednika
Przejęcie przez zagraniczny podmiot na podstawie obcego prawa handlowego udziałowca polskiej spółki nie wyklucza możliwości zastosowania art. 93 § 2 ordynacji podatkowej, który reguluje zasady sukcesji. Tym samym do wymaganego dla zwolnienia z CIT dwuletniego okresu posiadania udziałów, wlicza się posiadanie ich przez podmioty przejmowane
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 26 marca 2013 r. (II FSK 1675/11).
Zagraniczna spółka posiadała nieprzerwanie 100 proc. udziałów w polskiej spółce. W wyniku dokonanych działań restrukturyzacyjnych doszło do połączenia zagranicznej spółki oraz jej spółki-matki. Następnie dokonano kolejnego połączenia polegającego na przejęciu dotychczasowego udziałowca polskiej spółki przez podmiot dominujący.
Wszystkie przekształcenia zostały przeprowadzone na gruncie prawa szwedzkiego. We wniosku o interpretację wskazano, że polska spółka wypłaciła na rzecz poprzedniego udziałowca dywidendę, z tym że dokonana płatność została pomniejszona o 5 proc. podatek u źródła, wynikający z postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W efekcie ekonomiczny ciężar pobranego podatku poniósł obecny udziałowiec polskiego podmiotu.
W związku z tym po stronie następcy prawnego wcześniejszych udziałowców polskiej spółki powstały wątpliwości dotyczące możliwości zaliczenia do dwuletniego okresu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta