Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto ma szanse na fotel w spółce

11 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Anna Borysewicz
Wartość świadczenia mieszkaniowego w podstawie podatku i składek
źródło: Rzeczpospolita
Wartość świadczenia mieszkaniowego w podstawie podatku i składek

Przepisy kodeksu spółek handlowych nie wskazują maksymalnej liczby członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Liczebność tego gremium określa umowa

Przepisy art. 201 § 2 i 3 k.s.h. stanowią, że skład zarządu zawsze musi tworzyć co najmniej jeden członek pochodzący bądź – nie z grona wspólników >patrz przykład 1. Dopuszczalne jest ustalenie w umowie spółki dodatkowych pozytywnych (konieczność posiadania określonego wykształcenia) albo negatywnych (wskazanie wspólnika nie mogącego objąć funkcji w zarządzie) kryteriów, po spełnieniu których możliwe jest lub wykluczone zasiadanie w zarządzie >patrz wyciąg z umowy.

Jest też możliwość określenia składu zarządu w sposób widełkowy (np. od 1 do 4). Jest to ułatwienie, ponieważ nie trzeba zmieniać umowy spółki, gdy jego liczebność spadnie poniżej pewnej granicy.

W przypadku sztywnego wskazania liczebności zarządu, wygaśnięcie mandatu w trakcie kadencji powoduje że, do czasu uzupełnienia jego składu spółka pozbawiona jest tego organu. Może wówczas powstać pat decyzyjny. Jeżeli ustanowiono reprezentację łączną polegającą na konieczności współdziałania np. dwóch członków zarządu, a z jakiegoś powodu nastąpi redukcja obsady organu do jednego z nich albo tylko jedna osoba od razu będzie powołana w jego skład, to dla skuteczności oświadczeń woli spółki konieczne stanie się powołanie drugiego członka zarządu.

Przykład 1

Patryk i Michał są udziałowcami X sp. z o.o. Pan

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9509

Wydanie: 9509

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament