Plan pracy bez długiego weekendu
Aby zatrudnieni nie musieli przychodzić do pracy 2 maja, szef może postanowić, że odpracują ten dzień w innym terminie lub pominąć go w grafiku jako roboczy. Rozwiązań jest więcej, a każde wymaga przemyślenia
Za kilka dni rozpocznie się pierwszy majowy weekend. W tym roku będzie on dość długi – 1 maja przypada bowiem na środę, a 3 maja na piątek. Jeśli pracownicy będą mieć wolny również i czwartek, skorzystają z pięciodniowego wypoczynku.
To, że święta majowe obniżają wymiar czasu pracy wszystkich pracowników, nie rodzi żadnych problemów. Wątpliwości pojawiają się w odniesieniu do czwartku, który przypada między 1 a 3 maja.
Z jednej strony większość osób chciałaby mieć ten dzień wolny, z drugiej sami pracodawcy często nie widzą sensu czy potrzeby polecania pracownikom w tym dniu zadań do wykonania. Efektywność pracy może okazać się bowiem znikoma, więc, co do zasady, nie przyniesie pracodawcom większych korzyści.
Rozwiązanie 1. Wolne z prawem do pensji
W niektórych firmach czwartek 2 maja będzie zwykłym dniem pracy. Poza dniami świątecznymi, biznes działa w każdym innym dniu i przynosi pracodawcy dochody. Są jednak takie zakłady pracy, których funkcjonowanie w tym dniu nie da pracodawcy zbyt dużych korzyści (np. w klubie fitness może się nie pojawić większość klientów), lub nieobecność przełożonych spowoduje, że pracownicy wykonujący w tym dniu pracę będą mało efektywni.
W takich przypadkach pracodawca może uznać ten dzień za wolny od pracy dla wszystkich. Musi jednak pamiętać, że występując z taką inicjatywą będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta