Złoty skarb, żelazne serce
W Koszycach anioł trzymający średniowieczną tarczę herbową z wizerunkiem orła to pierwszy w Europie herb miejski.
Przewodnicy chętnie pokazują ku przestrodze paniom zwiedzającym Rynek Główny w Koszycach średniowieczny rzygacz, czyli ozdobne zakończenie rynny, na południowo-zachodnim rogu katedry. Ma on kształt głowy kobiety i według legendy przedstawia żonę budowniczego katedry, która nadużywała wina. Zemsta małżonka o całe wieki przetrwała oboje. Budowę katedry ukończono w 1508 r., ale nadal co roku tysiące turystów dowiaduje się o nagannych skłonnościach średniowiecznej majstrowej.
Monumentalna gotycka świątynia to największa na Słowacji i najdalej na wschód w Europie położona katedra zachodniego typu. Ma pięć naw podłużnych i jedną poprzeczną, w miejscu ich przecięcia wznosi się wieża o wysokości prawie 60 m. We wnętrzu świątyni – w ołtarzu głównym św. Elżbiety, księżniczki węgierskiej, patronki miasta i kościoła – zachował się największy europejski zbiór 48 gotyckich malowideł tablicowych. Podziw znawców sztuki budzi też północny portal z płaskorzeźbami Sądu Ostatecznego. Warte uwagi są także złote przedmioty liturgiczne z XVIII w. wykonane przez sławnego złotnika Johannesa Szilassy'ego oraz krypta, w której pochowane są szczątki Franciszka II Rakoczego, węgierskiego bohatera narodowego, przywódcy powstania przeciw Habsburgom i księcia Siedmiogrodu.
Pół...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta