Spełnienie marzeń złych kamieniczników
Polskie prawo karne powinno powrócić do kryminalizacji przymusu pośredniego – wskazuje adwokat.
Wejście w życie kodeksu karnego z 1997 r. spowodowało dekryminalizację zachowań określanych jako przymus pośredni, polegających m.in. na szykanowaniu przez właściciela lub zarządcy nieruchomości lokatorów przez odcięcie dopływu wody, gazu, c.o., prądu, sieci kanalizacyjnej. Bardziej drastyczne szykany mogą polegać na rozebraniu dachu i wystawieniu drzwi i okien tudzież schodów, przez co lokatorzy narażeni są na działanie zjawisk atmosferycznych lub po prostu wejście lub wyjście z lokalu zagraża ich życiu lub zdrowiu.
W uzasadnieniu k.k. z 1997 r. podano, że eliminacji tych zjawisk ma służyć tryb powództwa cywilnego o ochronę posiadania, które zostało zakłócone poprzez szykany ze strony właściciela lub zarządcy nieruchomości. Zmiana była dla laika mało dostrzegalna: przepis art. 167 § 1 k.k. z 1969 r. „Kto używa przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia innej osoby do określonego zachowania się..." zastąpiono w k.k. z 1997 r. przepisem art. 191 § 1....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta