Bruksela przyjrzy się wojskowym przetargom
Komisja Europejska będzie sprawdzać plan inwestycji modernizacyjnych polskiej armii. Już wzięła pod lupę zamówienia na śmigłowce.
UE nie ukrywa, że planowane w Polsce wojskowe zamówienia warte w najbliższej dekadzie blisko 130 mld zł, a także duży potencjał polskiego przemysłu zbrojeniowego, może rodzić nad Wisłą pokusę naruszania unijnej dyrektywy obronnej 81 i generalnej zasady otwartego, wspólnego rynku w dziedzinie zakupów militarnych.
Protekcjonizm, to zresztą nie tylko w UE, zjawisko powszednie. Dyrektywa obronna 81 UE, ma temu przeciwdziałać, ale też pomyślana została jako narzędzie rozwoju europejskiej branży zbrojeniowej. Korzyści z międzynarodowej współpracy przemysłowej są oczywiste: sojusznicy dzielą się kosztami badań, łatwiej o unifikację sprzętu i zapewnienie bezpiecznych dostaw uzbrojenia w sytuacji krytycznej.
Polskie zamówienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta