Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć o pomocy de minimis

08 maja 2013 | Prawo i praktyka | Michał Kołtuniak
 Halina  Wiśniewska dyrektor zarządzająca pionem poręczeń i gwarancji
źródło: Rzeczpospolita
Halina Wiśniewska dyrektor zarządzająca pionem poręczeń i gwarancji
źródło: Rzeczpospolita

Chociaż ogólna zasada rządząca jednolitym rynkiem europejskim zabrania wspierania przedsiębiorców, to jednocześnie przewiduje od tego zakazu liczne odstępstwa. Jednym z nich jest pomoc o niewielkich rozmiarach.

W celu zachowania uczciwej i wolnej konkurencji pomiędzy wszystkimi europejskimi firmami, państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny powstrzymywać się od ich finansowania. Jakiekolwiek dotacje, specjalne ulgi lub poręczenia stawiają korzystające z nich firmy w uprzywilejowanej pozycji.

Stąd ogólny zakaz udzielania pomocy, która grozi lub mogłaby zagrażać unijnej konkurencji. Jednak, jak niemal od każdej zasady, tak i od tej są pewne wyjątki. Należy do nich wsparcie w niewielkiej kwocie, czyli pomoc udzielana jako de minimis. Pomoc de minimis to pomoc osobnej kategorii pomocy publicznej.

Z założenia jest to wsparcie o niewielkich rozmiarach, które nie powoduje naruszenia podstawowych zasad traktatowych (tzw. progu odczuwalności). Krótko mówiąc, uznaje się, że nie zakłóca konkurencji na rynku.

Od dotacji po ulgi

O pomoc de minimis ma prawo wystąpić właściwie każdy podmiot. Pomoc skierowana jest generalnie do wszystkich sektorów i rodzajów projektów z wyłączeniem:

- projektów faworyzujących towary produkcji krajowej na niekorzyść towarów importowanych,

- projektów związanych z bezpośrednim wspieraniem eksportu (np. nie wolno przyznać pomocy na budowę sieci dystrybucyjnej za granicą, ale już wolno wspierać działania promocyjne, jak np. udział w międzynarodowych targach),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9530

Spis treści
Zamów abonament