Jak legalnie wcześniej się rozstać
Strony mogą ustalić krótszy okres wypowiedzenia terminowej umowy o pracę, choć nie wynika to wprost z przepisów. Mogą też w trakcie wymówienia rozwiązać angaż za porozumieniem
Przy umowie o pracę na czas określony obie strony mają pewność, że zatrudnienie będzie trwało przez ustalony okres. Mogą jednak wprowadzić klauzulą możliwość rozwiązania takiego angażu przez jego wypowiedzenie. Przewiduje to art. 33 kodeksu pracy, ale tylko w odniesieniu do terminowych umów zawieranych na okres dłuższy niż sześć miesięcy. W jej treści można wtedy przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozstania za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
Wspólna decyzja
Kodeks pracy nie przewiduje możliwości jednostronnego skrócenia okresu wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony. Ale już jednoznacznie na to pozwala w przypadku, gdy obie strony stosunku pracy się na to zgadzają. Jak bowiem wynika z art. 36 § 6 k.p., pracodawca z pracownikiem mogą – już po wypowiedzeniu umowy o pracę przez jedną ze stron – ustalić wcześniejszy termin rozwiązania angażu. Takie porozumienie nie zmienia jednak trybu rozwiązania umowy o pracę.
Zasadniczo przyjmuje się, że przepis ten dotyczy jedynie wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony, ponieważ art. 36 k.p. odnosi się właśnie do tego rodzaju angażu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta