Gdy choroba pokrzyżuje biznesowe szyki
- Od stycznia prowadzę działalność gospodarczą. W kwietniu przystąpiłam do ubezpieczenia chorobowego. Na początku maja dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Lekarz kazał mi leżeć i dał zwolnienie. Czy mam szansę na zasiłek chorobowy, jeśli do końca 2012 r. byłam zatrudniona na etacie?
Nie
Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje przedsiębiorcy, który przystąpił do chorobowego, ma tzw. 90-dniowy okres wyczekiwania i zachorował w okresie ubezpieczenia. Do tego 90-dniowego okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu – zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie – pod warunkiem jednak, że przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni. Jedynie wyjątkowo dolicza się poprzedni okres ubezpieczenia, mimo dłuższej przerwy – gdy została spowodowana urlopem wychowawczym, bezpłatnym lub odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Bizneswoman nie wystarczy zatem samo pracownicze ubezpieczenie chorobowe w przeszłości, aby otrzymać zasiłek od pierwszego dnia absencji zdrowotnej. Gdyby przystąpiła do tego ubezpieczenia z działalności najpóźniej 31. dnia od ustania zatrudnienia, to do ubezpieczenia z działalności można byłoby doliczyć to wcześniejsze z etatu.
- Dwa miesiące po obronie pracy magisterskiej rozpocząłem przygodę z własnym biznesem. Wcześniej nie pracowałem. Podczas studiów zdarzało mi się dorobić na umowie o dzieło. Przez 1,5 roku płaciłem tylko obowiązkowe składki. Teraz chcę przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. Czy jeśli zachoruję przed trzema miesiącami opłacania składki, ZUS wypłaci mi zasiłek chorobowy?
Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta