Gdy podatnik rzadko sprawdza stan konta, dodaje sobie pracy
Paragony dotyczące przedpłat wpływających na rachunki bankowe powinny być przez przedsiębiorców wystawiane z chwilą uzyskania informacji o ich otrzymaniu. Fiskus potwierdza dopuszczalność takiego postępowania
- Prowadzę sklep z meblami. Najczęściej jest tak, że na poczet zamawianych mebli klienci wpłacają zaliczki, które ewidencjonuję za pomocą kasy. Zaliczki te z reguły wpłacane są na mój rachunek bankowy. O takich zaliczkach dowiaduję się, sprawdzając stan konta, co czasem następuje dzień lub kilka dni po wpłynięciu zaliczki na konto. Czy postępuję zgodnie z przepisami, jeżeli wystawiam paragon dokumentujący takie zaliczki dopiero wtedy? – pyta czytelnik.
Ewidencjonowaniu za pomocą kas rejestrujących (dokumentowaniu paragonami) podlega sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (zob. art. 111 ust. 1 ustawy o VAT).
Jakie skutki
Zaliczki nie oznaczają sprzedaży w rozumieniu przepisów o VAT, lecz ich otrzymywanie najczęściej skutkuje powstaniem (w części odpowiadającej zaliczce) obowiązku podatkowego (zob. przykładowo art. 19 ust. 11 ustawy o VAT). W konsekwencji otrzymanie zaliczek skutkuje najczęściej obowiązkiem zaewidencjonowania za pomocą kasy odpowiedniej części dostawy towarów lub świadczenia usług, których dotyczą te zaliczki.
Wystawienie paragonu w takich przypadkach powinno nastąpić z chwilą otrzymania zaliczki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta