Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile jawności, a ile sekretu w przetargu

08 maja 2013 | Prawo i praktyka | Mateusz Brzeziński

- Czy całe postępowanie o zamówienie publiczne jest jawne? W jakim zakresie mogę zastrzec na przykład niejawność niektórych dokumentów czy informacji ze złożonej przeze mnie oferty? Czy zamawiający musi zaakceptować moje zastrzeżenie?

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest, co do zasady, jawne. Odstępstwem od tej zasady jest możliwość zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa. W praktyce istnieją uzasadnione obawy, czy gwarantuje to zachowanie przejrzystości działań zamawiających. Zasadą zamówień publicznych, opisaną w przepisie art. 8 ustawy z 29 stycznia 2004 r. (DzU z 2010r., nr 113, poz. 759 z późn. zm.) jest jawność prowadzonego postępowania.

Oznacza to, że publicznie dostępne są: ogłoszenie o zamówieniu, specyfikacja istotnych warunków zamówienia czy informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty. Można również wnieść o udostępnienie protokołu z postępowania, gdzie są oferty oraz korespondencja pomiędzy zamawiającym a wykonawcami – czyli np. wezwania do wyjaśnień treści złożonej oferty....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9530

Spis treści
Zamów abonament