Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Apostazja Europy

15 czerwca 2013 | Plus Minus | Alain Finkielkraut
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Fotorzepa
Londyńscy muzułmanie nieskłonni  do integracji
źródło: AFP
Londyńscy muzułmanie nieskłonni do integracji
W centrum Paryża, ale w stronę Mekki
źródło: Getty Images
W centrum Paryża, ale w stronę Mekki

Poważni europejscy politycy wiedzą, że nad falą imigracji trzeba zapanować, a nawet ją wysuszyć. Aby integracja się udała, imigranci muszą czuć, że są w mniejszości.

Zamachy terrorystyczne dokonywane coraz częściej przez ekstremistów islamskich na ulicach miast Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii czy Szwecji pokazują jedno: głęboki kryzys integracji. Żaden jej model nie działa. Ani republikański i stawiający na asymilację, jaki panuje we Francji, ani multikulturowy – bliski temu, co proponują Holandia i Wielka Brytania, ani nawet ten oparty na modelu państwa dobrobytu, jaki istnieje w Szwecji.

Umiarkowani imamowie są w mniejszości

Bardzo długo chcieliśmy wierzyć, że powodem kryzysu jest brak gościnności ze strony Europejczyków. Dziś wiemy już jednak, że przyczyna jest zupełnie inna. Znamienne wydają się tu słowa, które niedawno wypowiedziano we Francji. Otóż sekretarz generalny tamtejszej Komisji przeciw Islamofobii oświadczył: „nikt nie ma prawa narzucać nam definicji, czym jest francuska tożsamość narodowa". To bodaj pierwszy taki przypadek w historii, kiedy przyjezdny odmawia gospodarzom prawa do określania, jak ma wyglądać ich własny kraj! Absolutny precedens!

Warto też pamiętać, że muzułmanie mieszkający nad Loarą w ogromnej części są wobec Francji niechętni. Szczególnie dotyczy to Algierczyków, którzy nie mogą darować Paryżowi epoki kolonialnej. Czasem takie postawy cechuje kompletny brak logiki – z jednej strony imigranci Francji nie cierpią, a z drugiej masowo do niej emigrują.

Trudno...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9562

Wydanie: 9562

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament