Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zachód jest za słaby

15 czerwca 2013 | Plus Minus | Agnieszka Kołakowska
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa

Jeśli Europa nie zacznie się bronić, jest możliwe, że muzułmanie zbudują u nas swój kalifat. I to nie za sto lat ani nawet pięćdziesiąt, ale może już za dwadzieścia - mówi Agnieszka Kołakowska, eseistka.

Niedawne morderstwo w Londynie i próba morderstwa w Paryżu to tylko przykłady z długiej serii zamachów islamistów w Europie. Czy cywilizacja muzułmańska i cywilizacja zachodnia dadzą się pogodzić?

Teza Samuela Huntingtona jest kontrowersyjna, ale w sumie sądzę, że ma on rację. Tak, mamy do czynienia ze zderzeniem cywilizacji. Świadczy o tym bardziej sama natura islamu. Islamiści, którzy są odpowiedzialni za ataki terrorystyczne w Europie i którzy mówią całkiem otwarcie o swoich planach wchłonięcia krajów europejskich do ummy, o wprowadzeniu prawa szarijatu czy ustanowieniu europejskiego kalifatu, o obowiązku prowadzenia dżihadu, o zniszczeniu zachodniej cywilizacji, o wymordowaniu Żydów, nie są reprezentantami wszystkich muzułmanów żyjących na Zachodzie. Ogromna większość europejskich muzułmanów tych celów wcale nie podziela, ale boi się je publicznie potępiać i publicznie odcinać się od samozwańczych „przedstawicieli wspólnoty muzułmańskiej". Trzeba też pamiętać, że islamiści starają się pozyskać bardzo młodych ludzi. To dzieci z muzułmańskich rodzin, często już urodzone na Zachodzie, pod wpływem radykalnych imamów stają się pełnymi nienawiści do Zachodu islamistami, a nie ich rodzice, w wielu przypadkach od lat spokojnie tu żyjący i mniej lub bardziej zasymilowani. Zamachy terrorystyczne niekoniecznie więc pokazują,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9562

Wydanie: 9562

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament