Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy Nabokov był homofobem?

15 czerwca 2013 | Plus Minus | Aleksander Kaczorowski
źródło: Plus Minus

Oto „historia, której nigdy nie opowiedział Vladimir Nabokov" – głosi hasło reklamowe, czyli tzw. blurb, na okładce powieści biograficznej Paula Russela „Zmyślone życia Siergieja Nabokowa".

Cóż to za historia? Jak się okazuje, słynny pisarz miał młodszego o dziesięć i pół miesiąca brata Siergieja. To żadna nowość – zamarudzi jakiś niewczesny erudyta i przypomni, że Vladimir miał czworo rodzeństwa, którego historii też „nigdy nie opowiedział". No dobrze, ale ów Siergiej był całkowitym przeciwieństwem starszego brata i miał niemal wszystkie przywary, jakich Vladimir wprost organicznie nie znosił.

Po pierwsze, Siergiej straszliwie się jąkał, podczas gdy Vladimir słynął z elokwencji (i to w czterech językach!). Siergiej był zapalonym melomanem, uwielbiał opery Richarda Wagnera. Vladimir nienawidził muzyki, a Wagnerem wprost gardził. Siergiej od 1926 roku był praktykującym katolikiem; Vladimir uważał to wyznanie za „dezorientujący mit". Siergiej przeżył krótkotrwałą fascynację Hitlerem i nazistami („muszę też przyznać ze wstydem – wyznaje bohater powieści – że pociągała mnie podkreślana przez partię idea tężyzny i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9562

Wydanie: 9562

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament