Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kierowniczy stołek łatwiej stracić niż zwykłą posadę

25 czerwca 2013 | Prawo i praktyka | Agata Lankamer-Prasołek Karol Lankamer
źródło: Rzeczpospolita
Agata Lankamer-Prasołek
źródło: Rzeczpospolita
Agata Lankamer-Prasołek
Karol Lankamer
źródło: Rzeczpospolita
Karol Lankamer

Im wyżej znajduje się stanowisko w strukturze organizacyjnej firmy, tym większe wymagania pracodawca może stawiać wobec zajmującej je osoby. Zwierzchnicy podlegają też surowszej ocenie szeregowych pracowników

Praca na stanowisku kierowniczym wiąże się ze zwiększoną odpowiedzialnością za dział, oddział lub nawet całą firmę. Jej wykonywanie wymaga większej staranności i zaangażowania niż w przypadku szeregowych pracowników. Kierowników wyróżnia przy tym to, że reprezentują firmę na zewnątrz, uczestnicząc w kontaktach z klientami i kontrahentami, posiadając jednocześnie pewien wycinek kompetencji pracodawcy, wydając z jego upoważnienia polecenia podległym pracownikom.

Kontrola, czy zwierzchnicy prawidłowo wykonują swoją pracę, czy nie przekraczają zakresu kompetencji i nie działają na szkodę zakładu, leży w interesie pracodawcy. Skutki takich działań są bowiem z reguły poważniejsze niż w przypadku naruszeń popełnianych przez szeregowy personel. Stwierdzenie takich faktów daje podstawy do wyciągnięcia konsekwencji wobec kierownika.

Więcej na głowie

Wymagania pracodawcy względem kierowników obejmują należyte wykonywanie obowiązków pracowniczych, wiążąc się jednocześnie z wyższą odpowiedzialnością kierownika za nienależytą ich realizację. To część postanowienia Sądu Najwyższego z 2 grudnia 2004 r. (II PK 215/04), które potwierdził również w wyroku z 16 września 2008 r. (II PK 9/08), uznając, że pracodawca może oceniać kierowników surowiej niż szeregowych pracowników.

Powyższe nie ogranicza się wyłącznie do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9570

Wydanie: 9570

Spis treści
Zamów abonament