Zmiany w OFE jak księgowe triki
Albo chce się rozwiązać porządnie trudny, złożony problem, albo po prostu chce się przetrwać u władzy. Dyskusja powinna dotyczyć tego, jak naprawiać całe finanse publiczne – mówi były wicepremier w rozmowie z Mateuszem Pawlakiem.
Rz: Kiedy możemy się spodziewać korzystnych efektów obniżki stóp procentowych dla gospodarki?
Jerzy HaJusner: Dokładnie kiedy, tego nikt nie wie. Złoty się osłabia, to może ułatwić zbliżanie się do celu pod warunkiem, że osłabienie będzie trwało kilka kwartałów. Ale to osłabienie wynika głównie z wypowiedzi Bena Bernankego, że Fed będzie ograniczał interwencje na rynku, nie będzie też kontynuował w takiej skali dostarczania płynności. Trzeba się liczyć z tym, że za jakiś czas w USA zostaną podwyższone stopy procentowe.
W Polsce też już czas na zakończenie luzowania polityki pieniężnej?
RPP powiedziała, że zbliżamy się do takiego momentu i nie jest to zapowiedź „z sufitu". Bardzo daleko posunęliśmy się, mamy najniższe historycznie stopy procentowe, ale nie mówimy, że jeszcze ich nie obniżymy. Generalnie kończy się jednak powoli ta faza rozwoju gospodarczego na świecie, w której można było uznawać, że pozytywne następstwa niskich stóp procentowych będą górować nad negatywnymi.
Dalsze osłabienie złotego może zadecydować o zwrocie?
Nikt nie udzieli wiążącej odpowiedzi, bo nie ma takiej wiedzy, która by na to pozwoliła. Ale da się przewidywać pewne czynniki i tym czynnikiem będzie wyraźny sygnał, że może dojść do podniesienia stóp procentowych w USA. Taka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta