PiS znów u władzy
Można się spodziewać, że drugi rząd Jarosława Kaczyńskiego wprowadziłby w życie tak populistyczne, antyrynkowe rozwiązanie jak oskładkowanie umów cywilnoprawnych czy usztywnienie kodeksu pracy – pisze publicysta.
„– A pan z kim może wejść w sojusz?
– Ja? Nie wiem. Może z Adamem Lipińskim. (śmiech)".
Ten fragment ostatniego wywiadu Jarosława Kaczyńskiego dla tygodnika „Do Rzeczy" jest bardzo charakterystyczny. W nim – i w paru innych jeszcze miejscach tej rozmowy – można wyczuć arogancję i protekcjonalność wobec ewentualnych koalicjantów, których PiS po kolejnych wyborach może przecież potrzebować.
Można także założyć, że Jarosław Kaczyński jest autentycznie przekonany, iż w 2015 roku zyska możliwość samodzielnego rządzenia. Do tego jednak potrzebna jest większość w Sejmie. Każdy inny wariant względnej wygranej PiS rodzi niebezpieczeństwo, że przegrani utworzą koalicję rządzącą przeciwko partii Kaczyńskiego.
Byłoby to oczywiście rozwiązanie ogromnie niebezpieczne politycznie i społecznie. Nietrudno wyobrazić sobie emocje wyborców PiS, których ugrupowanie zostałoby odsunięte od władzy mimo wyborczego zwycięstwa. A przecież taki wariant nie jest nieprawdopodobny. Tym bardziej dziwi lekceważący stosunek prezesa PiS do potencjalnych sprzymierzeńców.
Fałszywa definicja
Jakkolwiek jednak wyglądałaby powyborcza arytmetyka, coraz pewniejsze wydaje się, że najbliższe wybory parlamentarne dadzą władzę Prawu i Sprawiedliwości. Skoro zaś PiS jest przyszłą partią rządzącą, warto się zastanowić, jak jego rządy mogłyby wyglądać.
Co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta