Jak obciążać nabywców kosztami wysyłki
Wydatki na transport zakupionych towarów (np. pocztą czy kurierem) można wyłączyć z podstawy opodatkowania na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez kupującego. Warto się zastanowić, kiedy się to opłaca
Powszechna jest w takich przypadkach praktyka odrębnego obciążania nabywców kosztami wysyłki (transportu), tj. odsprzedawanie im (refakturowanie) usług pocztowych, kurierskich czy transportowych. Jest to jednak najczęściej postępowanie nieprawidłowe, gdyż koszty wysyłki towarów podwyższają, co do zasady, podstawę opodatkowania tych dostaw (zob. art. 29 ust. 1 ustawy o VAT oraz art. 78 lit. b Dyrektywy 2006/112/WE).
Oznacza to, że – jak czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 29 stycznia 2013 r. (IBPP2/443-1083/12/AB) – „koszty przesyłki doliczone do sprzedaży towarów przez wnioskodawcę nie stanowią samodzielnej usługi świadczonej przez wnioskodawcę, jak też przez inny podmiot (operatora pocztowego), lecz są to koszty dodatkowe podstawowej czynności, jaką jest sprzedaż towarów. Koszty dodatkowe, między innymi koszty przesyłki, są jednym z poniesionych kosztów związanych ze świadczeniem głównym, które w efekcie kształtuje kwotę ostateczną żądaną od nabywcy.
Wynika z tego, iż koszty wysyłki ponoszone w związku ze sprzedażą towarów, jako element świadczenia zasadniczego, winny zwiększać kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów i być opodatkowane według stawki podatkowej właściwej dla sprzedawanych towarów. Jeżeli dostawa dotyczy towarów opodatkowanych według różnych stawek, to koszty przesyłki powinny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta