Do korekty należy dołączyć uzasadnienie
Przedsiębiorca ma prawo do dokonywania zmian w deklaracjach. Jego uprawnienie nie jest jednorazowe. Jeśli zajdzie taka konieczność, to może przesłać do urzędu kolejne poprawki
- Moja firma prowadzi na terenie całej Polski handel sprzętem sportowymi i usługi transportu. Czasami musimy dokonywać korekt deklaracji, gdyż zdarzają się sytuacje, kiedy faktury otrzymujemy po ich złożeniu. Czy po złożeniu korekty deklaracji VAT można ponownie złożyć taką korektę do już skorygowanej deklaracji? Czy taką korektę trzeba uzasadnić? – pyta czytelnik.
Podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować złożoną deklarację. Powinno to nastąpić poprzez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Czytamy o tym w art. 81 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.).
Z treści tego przepisu nie wynika, że jest to jednorazowe prawo podatnika. Nie ma zatem przeszkód, aby – w razie takiej konieczności – korygować złożoną deklarację wielokrotnie. Możliwa jest zatem korekta korekty.
Naprawa błędu
Korekta deklaracji ma więc na celu naprawienie błędu, który został popełniony przy jej sporządzeniu. Może dotyczyć określenia wysokości zobowiązania podatkowego, wysokości nadpłaty lub zwrotu podatku, a także innych danych zawartych w treści deklaracji. Skorygowanie deklaracji polega na ponownym, ale już poprawnym, wypełnieniu deklaracji z dołączonym pisemnym uzasadnieniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta