Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komornik sądowy nie jest organem podatkowym

12 lipca 2013 | Prawo i praktyka | Regina Drabik

Jeśli urząd, do którego wniesiono podanie, jest niewłaściwy w sprawie, to powinien niezwłocznie przekazać je odpowiedniemu podmiotowi i zawiadomić o tym osobę wnoszącą pismo.

- 28 czerwca 2013 r. komornik sądowy przy sądzie rejonowym przesłał naszej spółce zawiadomienie o przekazaniu w tym dniu do właściwego organu naszego odwołania od decyzji dyrektora urzędu kontroli skarbowej z 10 czerwca. Z treści zawiadomienia wynika, że komornik otrzymał nasze odwołanie od decyzji 21 czerwca 2013 r.

Niezwłocznie zwróciliśmy się z pismem do dyrektora urzędu kontroli skarbowej o przyjęcie odwołania od decyzji dyrektora UKS przekazanego 19 czerwca 2013 r. do komornika sądowego jako wniesionego w terminie. Niestety dyrektor izby skarbowej – jako organ odwoławczy – wydał postanowienie o uchybieniu terminowi do wniesienia odwołania. Nie zgadzamy się z takim stanowiskiem, przecież przekazaliśmy – choć pomyłkowo – odwołanie w terminie, a komornik przesłał je do właściwego organu. Czy dyrektor izby postąpił zgodnie z prawem? – pyta czytelnik.

Problem poruszony przez czytelnika dotyczy nie tyle uchybienia terminowi do wniesienia podania/odwołania, co wniesienia podania do organu niewłaściwego. W przypadku spółki – podatnika mamy do czynienia z typową pomyłką, jakże istotną i – końcowo – także kosztowną.

Urzędnik ma obowiązki

Zgodnie z art. 170 § 1 ordynacji podatkowej (dalej o.p.), jeśli organ podatkowy, do którego wniesiono podanie, jest niewłaściwy w sprawie,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9585

Wydanie: 9585

Spis treści
Zamów abonament