Sąd zmienia praktykę notarialną
Pełnomocnictwo do nabycia nieruchomości nie będzie już wystarczać do ujawnienia nowego właściciela lub użytkownika w księdze wieczystej nawet, jeśli taki wniosek znajdzie się w akcie notarialnym – piszą prawniczki.
joanna kalecińska-rossi, anna strużyńska
Sąd Najwyższy podjął niedawno uchwałę w tej sprawie, zmieniającą dotychczas obowiązującą praktykę obrotu nieruchomościami (uchwała z 22 maja 2013 r., III CZP 17/13).
Powszechne było i jest zawieranie umów sprzedaży nieruchomości i innych umów dotyczących nieruchomości w formie aktu notarialnego przez pełnomocników. Pełnomocnik taki nie musi być pracownikiem spółki ani spełniać innych szczególnych kryteriów, żeby móc skutecznie nabyć nieruchomość dla danego mocodawcy. Często się zdarza, że pełnomocnika nie łączy z nabywcą nieruchomości żaden stosunek prawny. Jest on na przykład osobą działającą z ramienia spółki matki, której zarząd spółki córki udzielił pełnomocnictwa do nabycia konkretnej nieruchomości.
Dotychczasowe postępowania
Do tej pory pełnomocnik reprezentujący nabywcę składał jednocześnie wniosek o wpis nowego właściciela do księgi wieczystej, który to wniosek, zgodnie z art. 92 § 4 prawa o notariacie był przekazywany do sądu wieczystoksięgowego. Skoro pełnomocnik miał umocowanie do podpisania aktu notarialnego, to równocześnie podpisywał się pod zamieszczonym w nim wnioskiem.
W świetle przedmiotowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta