Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak liczyć okres przedawnienia

12 lipca 2013 | Dobra Firma | Karolina Krąp Aleksandra Kozłowska

Po upływie określonego czasu od momentu powstania zobowiązania nie może być ono egzekwowane przez fiskusa. W niektórych przypadkach terminy przedawnienia mogą być jednak dłuższe niż przewidziane w przepisach podatkowych

Instytucja przedawnienia zobowiązań podatkowych została uregulowana w przepisach ustawy z 29 sierpnia 1997 r. –Ordynacja podatkowa (dalej u.o.p.). Zgodnie z art. 70 § 1 u.o.p. zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Wydłużenie do sześciu lat

W przypadku podatków dochodowych, w których okres ostatecznego rozliczenia – złożenia zeznania podatkowego i zapłaty podatku – przypada na rok następny, okres przedawnienia ulega zatem wydłużeniu do sześciu lat.

Przykład:

Jeżeli rok podatkowy spółki jest równy kalendarzowemu, to pięcioletni termin przedawnienia zaległości z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za 2011 r. rozpoczął bieg 1 stycznia 2013 r., jako roku następującego po 2012 r. (gdy upłynął termin płatności podatku). Przedawnienie zaległości nastąpi więc dopiero w 2018 r.

Nieco inaczej liczy się termin przedawnienia w przypadku podatku VAT, ponieważ deklaracje podatkowe VAT składane są za okresy miesięczne bądź kwartalne. Jednak i tu może dojść do wydłużenia terminu przedawnienia.

Przykład:

Podatek VAT należny za grudzień roku 2011 (IV kwartał 2011 r.) należało zapłacić do 25 stycznia 2012 r.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9585

Wydanie: 9585

Spis treści
Zamów abonament