Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawdzanie śmieci

12 lipca 2013 | Ekonomia | Piotr Mazurkiewicz
Nowe prawo ma ich skłonić do częstszego recyklingu. Jednak informacje z deklaracji o planowanym segregowaniu odpadów mogą nie mieć zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.
źródło: Rzeczpospolita
Nowe prawo ma ich skłonić do częstszego recyklingu. Jednak informacje z deklaracji o planowanym segregowaniu odpadów mogą nie mieć zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.

16 lipca ruszają kontrole w gminach. Służby sprawdzą, czy gminy wywiązują się z obowiązku utrzymania czystości i odbioru odpadów komunalnych.

Od 1 lipca system zbierania i wywózki odpadów w Polsce zupełnie się zmienił. Choć wszyscy spodziewali się rewolucji, to jednak nie aż w takim zakresie. Śmieci to jeden z najszerzej dyskutowanych obecnie tematów, a lista gmin które nie radzą sobie z tym wyzwaniem, jest długa.

Może być jeszcze ciekawiej, ponieważ 16 lipca Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) rozpoczyna kontrolę, czy gminy wywiązują się z nowych obowiązków, nałożonych w znowelizowanej ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ma potrwać do 8 listopada.

– Po tym terminie, po zebraniu wszystkich danych, zostanie przygotowany raport. W ramach tego cyklu kontrolami zostanie objętych 10 proc. gmin z każdego województwa – wyjaśnia Kinga Dębkowska, specjalista ds. komunikacji GIOŚ.

69 procent Polaków ocenia, że po zmianach obowiązujących od 1 lipca ich opłaty za śmieci wzrosną, spadku zaś oczekuje tylko 8 proc.

Gminom grozi szereg kar, choćby do 50 tys. zł za nieorganizowanie przetargu na odbieranie odpadów komunalnych, a za przekazywanie po terminie rocznego sprawozdania z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi – 100 zł za każdy dzień opóźnienia. Kary mogą zostać naliczone za nieosiąganie wymaganych poziomów recyklingu.

Czy gminy szykują...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9585

Wydanie: 9585

Spis treści
Zamów abonament