Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Promujemy współpracę

18 lipca 2013 | Ranking samorządów | Artur Osiecki
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Elżbieta Bieńkowska | Życie Europejczyka nie zamyka się w gminie. Stąd propozycja, by samorządy wychodziły poza sztywne granice administracyjne – mówi minister rozwoju regionalnego.

Zbli­ża­my się do koń­ca okre­su 2007–2013. Jak oce­nia pa­ni wy­ko­rzy­sta­nie do­ta­cji unij­nych przez sa­mo­rzą­dy lo­kal­ne?

Elżbie­ta Bień­kow­ska: Bar­dzo po­zy­tyw­nie, choć nie bez­kry­tycz­nie. Sa­mo­rzą­dy są, obok przed­się­biorstw, naj­ak­tyw­niej­szym be­ne­fi­cjen­tem pie­nię­dzy eu­ro­pej­skich. Pra­wie jed­na trze­cia war­to­ści wszyst­kich re­ali­zo­wa­nych w Pol­sce pro­jek­tów do­to­wa­nych z UE to in­we­sty­cje jed­no­stek sa­mo­rzą­du te­ry­to­rial­ne­go. Do­fi­nan­so­wa­nie unij­ne tych przed­się­wzięć się­gnę­ło już 73 mld zł. Z re­gu­ły to bar­dzo do­bre, roz­wo­jo­we pro­jek­ty, po­pra­wia­ją­ce ja­kość ży­cia miesz­kań­ców.

Wie­le gmin za­dłu­ży­ło się jed­nak po­nad mia­rę, aby zdo­być środ­ki wła­sne na fi­nan­so­wa­nie in­we­sty­cji do­to­wa­nych przez Unię.

Za­pew­nie­nie wkła­du...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9590

Wydanie: 9590

Spis treści
Zamów abonament