Warto użytkować samochód hybrydowy
Podatnicy, którzy rozważają wynajęcie na cele firmowe osobowego auta, powinni się zastanowić nad pojazdem z napędem elektrycznym. Może to być dla nich korzystniejsze podatkowo, niż w przypadku pojazdu z silnikiem spalinowym
Wynajmując samochód osobowy z silnikiem spalinowym podatnik musi pamiętać, że wydatki związane z jego eksploatacją mogą być zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów jedynie do wysokości tzw. kilometrówki. Wynika to z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT oraz z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT.
Ograniczenia wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT dotyczą m.in. samochodów używanych przez podatnika na podstawie umowy najmu. Limitowaniu zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT podlegają tylko wydatki ponoszone z tytułu używania.
Uwaga! W latach 2011–2013 obowiązuje definicja samochodu osobowego zawarta w art. 7 ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw.
Limit z rozporządzenia
Istota omawianego ograniczenia sprowadza się do ustalenia limitu wydatków związanych z używaniem takiego samochodu do wysokości iloczynu liczby kilometrów i stawki za jeden kilometr. Przez stawkę za jeden kilometr przebiegu pojazdu rozumie się stawkę określoną dla samochodów osobowych, uwzględniającą odpowiednio pojemność silnika (art. 16 ust. 4 ustawy o CIT i art. 23 ust. 4 ustawy o PIT).
Wynika ona z § 2 rozporządzenia ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta