Metropolia: nie panaceum, ale impuls rozwojowy
Miasta śląskie | Obciążenia z czasów rozwoju przemysłu, niekorzystny podział pieniędzy pomocowych i budżetowych, brak ustawy metropolitalnej – to tylko część bolączek wymienianych przez samorządowców.
Izabela Kacprzak
Miast ze Śląska – choć jest to jeden z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce, ze stosunkowo niskim bezrobociem, – od lat nie ma wśród liderów rankingu samorządów „Rz", w którym honorujemy gminy najbardziej dbające o rozwój i podniesienie jakości życia mieszkańców. W tym roku najwyżej uplasowała się Częstochowa; jest na 13. miejscu. Dlaczego tak się dzieje?
Samorządowcy twierdzą, że powodów jest kilka. Podstawowy to specyfika śląskiego regionu.
Od lat kołem zamachowym rozwoju gmin są niewątpliwie fundusze europejskie (kolejne blisko 4 mld zł mają trafić na Śląsk w latach 2014–2020). Jednak ze względu na ogromne potrzeby silnie zurbanizowanego regionu to, co ma do rozdysponowania Śląsk, jest kroplą w morzu potrzeb....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta