Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skazanie lepsze niż opłata dodatkowa

18 lipca 2013 | Prawo i praktyka | Mirosław Łabanowski

ZUS nie może ukarać płatnika, jeśli w sprawie zapadł wyrok skazujący za przestępstwo lub wykroczenie. Grzywna może być znacznie niższa niż opłata dodatkowa

Płatnicy składek muszą obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należności na rzecz ZUS za każdy miesiąc kalendarzowy. Taki obowiązek nakłada na nich art. 46 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej ustawa o sus). Płatności mają dokonywać do 5., 10. lub 15. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

Zaniedbane obowiązki

Nieopłacenie należnych składek w terminie lub uregulowanie ich w wysokości niższej niż należna pociąga za sobą konsekwencje. Przede wszystkim płatnik musi zapłacić odsetki za zwłokę. Nie mają one charakteru sankcji, lecz stanowią niejako wynagrodzenie za korzystanie z pieniędzy, które powinny być wpłacone do ZUS.

Niezależnie od odsetek, które płatnik powinien uregulować bez dodatkowego wezwania, ZUS może go obciążyć dodatkową opłatą z art. 24 ust. 1 ustawy o sus. O ile odsetki nalicza się obligatoryjnie bez względu na przyczynę spóźnienia, o tyle opłata dodatkowa ma uznaniowy charakter. Wynika to z brzmienia art. 24 ust. 1 ustawy o sus, który mówi „ZUS może wymierzyć opłatę dodatkową".

Oznacza to, że zarówno samo nałożenie kary, jak i określenie jej wysokości pozostawiono tzw. uznaniu administracyjnemu. Ustawa jedynie ogranicza wysokość opłaty dodatkowej do wysokości 100 proc. nieopłaconych składek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9590

Wydanie: 9590

Spis treści
Zamów abonament