Co zrobić, by zakończyć postępowanie egzekucyjne
Przedsiębiorca, podejmując decyzję o wystąpieniu z powództwem przeciwko swojemu dłużnikowi, powinien zastanowić się, jakie działania podjąć, aby ewentualna egzekucja zakończyła się powodzeniem
Jedną z metod do zastosowania jest instytucja zabezpieczenia przewidziana w Kodeksie postępowania cywilnego.
Jakie przesłanki
Zgodnie z art. 730 § 1 ustawy z 17 listopada 1964 roku Kodeks postępowania cywilnego (DzU z 1964 nr 43, poz. 296 t.j.), w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia. Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku.
Udzielając zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania w sprawie, sąd wyznacza termin, w którym pismo wszczynające postępowanie powinno być wniesione pod rygorem upadku zabezpieczenia, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż dwa tygodnie. Do udzielenia zabezpieczenia co do zasady właściwy jest sąd, do którego właściwości należy rozpoznanie sprawy w pierwszej instancji.
Okoliczność, kiedy następuje udzielenie zabezpieczenia, jest istotna z punktu widzenia obowiązku ponoszenia opłaty sądowej od zabezpieczenia. Zgodnie z art. 68 i 69 ustawy z 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (DzU 2010, nr 90, poz. 594 t.j.), opłatę stałą w kwocie 40 złotych pobiera...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta