Nawet gdy szef ufa, kontrola nadal wskazana
Praktycznie w każdym przypadku, gdy przestępstwo popełnia zatrudniony, to i tak cała materialna dotkliwość czynu spływa głównie na przedsiębiorcę
Przedsiębiorca zawsze musi zadawać sobie pytanie: czy jego pracownicy, bądź współpracownicy są wobec niego uczciwi? Nadmierna otwartość, czy łatwowierność mogą zemścić się na nim. Może się okazać, że osoba, do której ma największe zaufanie zwyczajnie go okrada. Warto pamiętać o porzekadle „im więcej zaufania, tym więcej kontroli". Z drugiej strony bez zaufania nie da się poważnie myśleć o jakimkolwiek prowadzeniu biznesu. Czy przedsiębiorca jest skazany na nieuczciwość pracowników?
Niewinne pozory
Pozornie najbardziej niewinnie wyglądają czyny polegające na przywłaszczaniu sobie rzeczy drobnych i mało wartościowych. Statystyki są jednak bezwzględne i pokazują, że pracownicy z początkiem roku szkolnego wynoszą z firmy długopisy, notatniki i przybory biurowe. Szkody te przynoszą miliony złotych strat.
Wydawać by się mogło, że „anomia pracownicza" jest zjawiskiem cechującym pracowników zarabiających najgorzej. Tak jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta