Jak uchylić uchwałę wspólnoty
Jak napisać pozew, gdy nie zgadzasz się z uchwałą wspólnoty mieszkaniowej? Z czym trzeba iść do sądu? A jeśli przegrasz?
Członkowie wspólnoty mieszkaniowej są związani uchwałami podjętymi przez większość właścicieli lokali. Co jednak mogą zrobić w sytuacji, gdy przegłosowane postanowienia krzywdzą mniejszość lokatorów lub naruszają zasady prawidłowego zarządzania?
Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus: W przypadku chęci zaskarżenia uchwały wspólnoty z pomocą lokatorowi lub mniejszościowej grupie właścicieli lokali przychodzi ustawa o własności lokali. Zgodnie z jej 25 artykułem: „właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy".
Co oznacza to w praktyce?
Do sądu można zaskarżyć każdą uchwałę, niezależnie od jej treści czy zakresu. Od poważnego zarzutu o wyłudzenie lub kradzież po uchwalanie nieprzemyślanych i z góry skazanych na niepowodzenie, zdaniem powoda, inwestycji. Dopiero w gestii sądu leżeć będzie to, czy mamy rację, czy nie.
A co będzie, jeśli mniejszość skarżąca uchwałę przegra sprawę w sądzie?
W spór nie zawsze warto wchodzić. Z uwagi na wysokie koszty wynikające z niekorzystnego wyroku sądowego oraz ryzyko narażenia na szwank pozytywnych relacji z sąsiadami warto się zastanowić nad ostatecznym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta