Dobrze określony cel to połowa sukcesu
Trudno fiskusowi nie zgodzić z tym, że urządzane dla pracowników spotkania są elementem strategii skutecznego zarządzania personelem. Odpowiednie jej doprecyzowanie w dokumentach pozwoli uniknąć zakwestionowania kosztów
Obecnie wydawane interpretacje podatkowe nie budzą wątpliwości, że wydatki ponoszone na imprezy szkoleniowo-integracyjne lub czysto integracyjne dla pracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Jednak należy zwracać szczególną uwagę na dwie kluczowe kwestie, bardzo często poruszane przez urzędy skarbowe:
- cel imprezy oraz
- odpowiednie jego udokumentowanie.
Cel oraz program imprezy musi mieć udowodniony związek z prowadzoną działalnością oraz uzyskiwanymi przychodami lub zachowaniem ich źródła.
Impreza nie musi być związana tylko ze szkoleniem pracowników lub zawierać wyłącznie elementów informacyjnych. Urzędy skarbowe pozwalają na zaliczanie do kosztów również spotkań o charakterze motywującym czy integracyjnym. Najważniejsze jest, żeby w taki sposób przedstawić i udokumentować cel organizowanej imprezy, aby do swoich racji przekonać urząd skarbowy.
Zwiększenie efektywności
Przykładem skutecznego nakreślenia celu imprezy może być wniosek o interpretację indywidualną, jaki wpłynął do Izby Skarbowej w Warszawie 19 czerwca 2012 r. Wnioskodawca przedstawił kilka argumentów, z którymi ciężko było się nie zgodzić fiskusowi: „(...) przeważającą część pracowników stanowią wysoko kwalifikowani specjaliści nowych technologii.
Są oni bardzo poszukiwani na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta