Akceptacja możliwa ustnie lub poprzez zapłatę
Wysyłka e-faktur jest możliwa w przypadku, gdy nabywca wyrazi wcześniej zgodę na ich otrzymywanie. Wystarczy, że potwierdzi to w rozmowie telefonicznej lub w e-mailu. Zdaniem fiskusa prawidłową formą akceptacji jest także uregulowanie przez odbiorcę należności wynikającej z przesłanej faktury
Wynika to z interpretacji indywidualnej Izby Skarbowej w Łodzi z 3 kwietnia 2013 r. (IPTPP2/443-51/13-2/JN).
Podatnik wystawia faktury w formie papierowej, a następnie wysyła je do swoich kontrahentów listami poleconymi, wpisując każdy list do książki korespondencyjnej. Podatnik zamierza wystawiać, przesyłać i udostępniać faktury w formie elektronicznej wszystkim klientom, którzy wyrazili zainteresowanie taką formą przesyłania i zgodę na nią.
We wniosku o wydanie interpretacji podatnik zapytał, czy może przyjąć zgodę na wysyłkę e-faktur wyrażoną przez kontrahenta w formie ustnej (w tym telefonicznie), e-mailem oraz czy za taką zgodę można uznać dokonanie płatności za należność wynikającą z faktury wysłanej do odbiorcy w formie elektronicznej.
W ocenie podatnika sposób, w jaki jest sformułowany § 3 rozporządzenia ministra finansów z 20 grudnia 2012 r. w sprawie przesyłania faktur w formie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta