VAT i jego pochodne nie dają preferencji
Ujemne różnice kursowe powstałe na kwocie podatku od wartości dodanej należnego do zapłaty w innych krajach UE nie są kosztem podatkowym. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej w kilku krajach UE. Nie posiada w nich zakładów w rozumieniu właściwych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Podlega więc opodatkowaniu w Polsce również z tytułu dochodów osiąganych w tych krajach
Handlując w krajach UE, wystawia faktury w lokalnych walutach. Rozliczając się z VAT w krajach UE, osiąga z tego tytułu korzyść albo ponosi stratę. Wynika to z tego, że wartość wyceny w złotych zobowiązania lub należności z tytułu podatku od wartości dodanej różni się od wartości ustalonej po kursie faktycznie stosowanym przez bank w momencie zapłaty.
Firma zapytała, czy ujemne różnice kursowe powstałe na kwocie podatku od wartości dodanej należnego do zapłaty właściwemu organowi podatkowemu w krajach UE może zaliczyć do kosztów. Jej zdaniem tak, bo prowadząc działalność w innych krajach UE i będąc zarejestrowana dla celów podatku od wartości dodanej, ma obowiązek rozliczania go w walucie danego kraju.
Fiskus tego nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta