Lepiej nie lekceważyć zaleceń inspektora pracy
Jeśli ich nie wykona, będzie to podstawa skierowania przez inspektora pracy zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na utrudnianiu działalności organom PIP.
Bardziej postulat niż wymóg
Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że wystąpienie ogranicza się wyłącznie do stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy i wezwania do jego usunięcia w wyznaczonym terminie (por. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 29 maja 2009 r., I OSK 626/09 oraz postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 18 maja 2010 r., III SA/Kr 304/10). Ma zatem charakter jedynie zalecenia lub postulatu pod adresem pracodawcy.
Jest więc znacznie słabszym środkiem oddziaływania niż nakaz, który jest decyzją administracyjną. Dlatego inspektorzy stosują je tylko wtedy, gdy nie mają podstaw do wydania decyzji.
Ponieważ nakazy zastrzeżone są do nieprawidłowości w zakresie bhp, wystąpienia wydawane są wobec uchybień związanych z tzw. prawną ochroną pracy (art. 11 pkt 8 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy, tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 404 ze zm., dalej ustawa o PIP). Będą więc dotyczyć w szczególności:
Skargę pracodawcy na działania kontrolera rozpatruje się najwyżej w ciągu miesiąca
- prowadzenia akt osobowych (np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta