Nowe koncesje dla branży łupkowej
Przygotowany przez Ministerstwo Środowiska projekt nowelizacji prawa geologicznego i górniczego nie uszczupli praw pionierów. Niezbędne jest jednak, by w toku dalszych prac legislacyjnych usunąć niejasności, jakie się w nim pojawiły – zauważają prawnicy.
W ostatnim czasie Ministerstwo Środowiska głośno zachwalało kolejny projekt nowelizacji prawa geologicznego i górniczego (dalej PGG) przygotowany dla potrzeb branży łupkowej. Przedstawiciele branży ocenili jednak nowe zasady koncesjonowania wydobycia gazu łupkowego powściągliwie. Co zatem – w świetle nowelizacji – spotka tych, którzy uzyskali koncesje na dotychczasowych zasadach?
Do końca maja br. minister środowiska wydał 108 koncesji na poszukiwanie lub rozpoznawanie węglowodorów z formacji łupkowych nie wydał jednak jeszcze koncesji wydobywczej.
1.
Co z zezwoleniami wydanymi na dotychczasowych zasadach?
Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów koncesje wydobywcze, o ile zostaną takie wydane, staną się koncesjami wydobywczymi w rozumieniu nowelizacji, czyli będą traktowane tak, jakby były udzielone na podstawie nowych przepisów.
Dotychczasowe koncesje poszukiwawczo-rozpoznawcze mają pozostać niezmienione i zachować ważność do końca terminu, na który zostały udzielone. Przedsiębiorcy będą mieli jednak wybór: czy prowadzić działalność na nowych, czy też na dotychczasowych zasadach. Nowelizacja PGG przewiduje możliwość przekształcenia koncesji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta