W jaki sposób firma powinna rozliczyć zaległości wobec ZUS
Przedsiębiorca, który opóźnia się z zapłatą składek na ubezpieczenia społeczne, musi uiścić odsetki. Gdy wpłata zaległych składek jest wynikiem korekty rozliczeń dokonanej przez niego z własnej inicjatywy, ma prawo do ulgi
Każdy płatnik składek, w tym także osoby prowadzące działalność i opłacające składki wyłącznie za siebie, mają obowiązek regulować swoje należności wobec ZUS w terminie (co do zasady do 10. dnia danego miesiąca). W razie spóźnienia, ZUS ma prawo żądać zapłaty odsetek od tych zaległości.
Co ważne, zgodnie z art. 24 ust 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, jeśli to ZUS wykryje zaległości, może nałożyć na przedsiębiorcę karę w wysokości 100 proc. zaległości. Wtedy przedsiębiorca zapłaci zaległą składkę podwójnie. Nie dotyczy to jednak zaległości z tytułu składek za dany miesiąc, gdy wyliczona kwota odsetek jest poniżej ustawowo określonej kwoty wynoszącej aktualnie 6,60 zł.
Krok 1. Sprawdź wysokość odsetek od zaległości
Jeśli od daty, kiedy składki powinny być opłacone, do momentu, gdy to faktycznie nastąpiło, odsetki wyniosą tylko 6,59 zł, nie ma obowiązku zwiększenia wpłaty o odsetki. W ostatnim czasie odsetki od zaległości wobec ZUS znacząco zmalały i od 4 lipca wynoszą tylko 10 proc. w skali roku.
Przy obliczaniu odsetek trzeba brać jednak pod uwagę datę ich powstania i pamiętać, że stawka zmieniała się siedem razy w tym roku. W przypadku zaległości powstałych od 10 stycznia do 6 lutego wynosiły one 13 proc. W okresie od 7 lutego do 6 marca zmalały do 12,5 proc., następnie pomiędzy 7 marca a 8 maja wynosiły 11,5 proc. później od 9 maja do 5 czerwca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta