Ważny jest związek źródła dochodów z terytorium Polski
Krajowa spółka, korzystająca z usług doradztwa wykonywanych za granicą przez tamtejsze firmy, musi odprowadzić z tego tytułu podatek u źródła. O uznaniu przychodu za uzyskany na terenie RP decyduje wykorzystywanie tutaj efektu nabywanych świadczeń
Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 19 czerwca 2013 r. (ITPB4/423-39/13/AM).
Wnioskodawca, spółka będąca polskim rezydentem podatkowym, prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży pojazdów. Sprzedaż jest prowadzona na rynku polskim i rynkach zagranicznych, m.in. w ramach przetargów.
W celu prawidłowego udziału w zagranicznych procedurach przetargowych wnioskodawca korzysta z usług doradztwa prawnego świadczonego przez kancelarie z siedzibą w krajach, w których znajduje się potencjalny nabywca. Usługi doradcze są świadczone w miejscu, w którym podmioty świadczące usługi mają siedzibę lub miejsce zamieszkania, a wynagrodzenie na rzecz kancelarii jest przekazywane z polskiego rachunku wnioskodawcy na zagraniczny rachunek bankowy usługodawcy.
Wnioskodawca zadał pytanie, czy będzie miał obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego („podatku u źródła") od płatności wypłacanych na rzecz:
1) podmiotów mających siedzibę lub miejsce zamieszkania w państwach, z którymi Polska podpisała umowy o unikaniu podwójnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta