Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zły sygnał Trybunału Konstytucyjnego

02 sierpnia 2013 | Prawo | Wojciech Serafiński
Wojciech Serafiński
źródło: materiały prasowe
Wojciech Serafiński
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Sądy nie są od ochrony publicznych finansów. To wyłącznie domena władzy ustawodawczej i wykonawczej – pisze doradca podatkowy, krytykując niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nieujawnionych dochodów.

Trybunał Konstytucyjny w sprawie SK 18/09 orzekł, że przepisy prawa podatkowego dotyczące tzw. nieujawnionych dochodów i zasady ich przedawnienia są niezgodne z Konstytucją RP. Uznał jednak za zgodną z ustawą zasadniczą drakońską, bo 75-proc., stawkę podatku. Niestety, wyrok potwierdza, że dla TK ważniejszy jest źle pojęty interes państwa niż ochrona praw obywatelskich, do której konstytucyjnie obowiązane są wszystkie sądy, nie wyłączając TK.

Pozycja podatników w Polsce jest dramatycznie słaba, a fiskus za przyzwoleniem sądów administracyjnych, coraz częściej kosztem praworządności i sprawiedliwości, wymierza nienależne Skarbowi Państwa podatki. Można śmiało dziś powiedzieć, że mamy do czynienia z niespotykaną dotąd patologią w postępowaniu administracji podatkowej, ale też i sądowej kontroli tejże. Dlatego trudno zrozumieć, dlaczego coraz częściej także TK swymi wyrokami zachęca polityków i urzędników oraz inne sądy do lekceważenia praw obywatelskich bądź naginania prawa. Nic dziwnego, że politycy, dostrzegając uległość TK w bardzo wielu obszarach rozpoznawanych przez Trybunał spraw, coraz częściej pozwalają sobie na stanowienie złego prawa i ignorowania go. Takiego lekceważenia, jakie panują dziś, nie było nigdy dotąd.

Wszelkie wątpliwości w sprawach o nieujawnione dochody organy rozstrzygają na niekorzyść podatnika

Nieujawnione...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9603

Wydanie: 9603

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament