Jak wydać książkę
Zanim książka trafi do drukarni i na półki w księgarni wydawca powinien przede wszystkim zadbać o nabycie praw koniecznych do jej publikacji
Podstawowe znaczenie ma oczywiście zawarcie umowy z autorem książki lub innym podmiotem, któremu przysługują prawa autorskie do książki.
Co w umowie licencyjnej
Z najprostszą sytuacją mamy do czynienia, gdy prawa autorskie do książki przysługują autorowi książki. Umowa z autorem książki może mieć rozmaity charakter, w zależności od potrzeb wydawcy i autora. Najczęstszą formą umowy jest licencja. Autorzy, w szczególności ci którzy zaliczają się do poczytnych, rzadko chcą trwale rozstawać się z przysługującymi im prawami.
Preferują tym samym formę umowy licencyjnej, która pozwala im na czasowe i terytorialne ograniczenie udzielonego wydawcy prawa. W umowie licencyjnej strony mogą również określić, że prawa wydawcy ograniczają się do jednorazowego lub wielorazowego wydania książki lub do wydania jej w nakładzie o określonej liczbie egzemplarzy, w miękkiej lub twardej oprawce, z ilustracjami czy też bez nich.
W umowach licencyjnych strony mogą przewidzieć też prawo wydawcy do udzielania sublicencji podmiotom trzecim, w zakresie i w czasie obowiązywania udzielonej licencji. Jeżeli prawo to nie zostało wprost przewidziane w umowie, wydawca nie może upoważnić innych osób do korzystania z utworu.
Licencja może mieć charakter niewyłączny, co oznacza, że twórca zachowa możliwość upoważnienia innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta