Kiedy trzeba wkroczyć na drogę sądową
EWIDENCJA | Podjęcie decyzji o dochodzeniu zapłaty poprzez sąd wiąże się z koniecznością dokonania określonych księgowań. Ma to na celu zapewnienie prawidłowej prezentacji danych zarówno w bilansie, jak i rachunku zysków i strat.
Praktyka skupia się na dwóch obszarach szacowania wartości należności. Pierwszy etap wyceny obejmuje indywidualną weryfikację należności wskazanych w punktach 1, 2 i 3 art. 35b ust. 1 uor, czyli:
∑ należności od dłużników w stanie likwidacji,
∑ należności od dłużników w upadłości, oraz
∑ należności kwestionowanych.
Jednostka aktualizuje wartość tych należności poprzez dokonanie odpisu. Zmniejsza tym samym wartość bilansową takich należności.
Drugi etap wyceny pozostałych należności mieszczących się w punkcie 5 art. 35b ust. 1 uor (należności przeterminowanych bądź nieprzeterminowanych o znacznym stopniu prawdopodobieństwa nieściągalności) odbywa się w drodze szacunku, według stawki określonej w polityce rachunkowości. Może to być 15 proc., 20 proc. Jednostka szacuje stawkę na podstawie kilkuletnich analiz, trendów itp.
Uwaga!
Szczególnego traktowania wymagają należności z pkt 4 art. 35b ust. 1 uor (należności stanowiące równowartość kwot podwyższających należności, do których uprzednio dokonano odpisu). Odpis aktualizujący wartość odsetek zawsze będzie dokonywany na 100 proc. ich wartości, niezależnie od tego, czy na należność główną utworzony był odpis...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta