Warto aktualizować częściej
Urealnienie wartości należności przeprowadza się nie rzadziej niż na dzień bilansowy. To każdy dzień, na który przygotowywane są sprawozdania finansowe, także okresowe. Dane zestawiane co miesiąc ułatwiają podejmowanie decyzji
W prawie bilansowym nie została określona jednoznacznie ogólna definicja należności. Jednak biorąc pod uwagę to, że są one składnikiem aktywów, przyjmujemy, że spełniają kryteria pojęcia aktywów, wyznaczone w art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy o rachunkowości (dalej: uor).
Rozrachunki
Należności, które zostały ujęte w księgach rachunkowych jednostek gospodarczych na podstawie dokumentów, które mają wyodrębnione dwie strony umowy, tj. wierzyciela i dłużnika, a także kwotę i termin rozliczenia transakcji stanowią element rozrachunków. W uproszczeniu przyjmuje się, że rozrachunki to procesy powstawania i regulowania należności i zobowiązań.
Rozrachunki można podzielić według takich kryteriów jak: podmiot, wymagalność, kwestionowanie i egzekwowanie >patrz tabela.
Tabela 1. Podział rozrachunków
kryterium |
rodzaj |
charakterystyka |
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta