Czy skonsolidowane deklaracje obowiązują gminy już od lipca
rozliczenia | NSA uznał, że samorządowe jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT. Oznacza to, że jedną zbiorczą deklarację musi sporządzić samorząd, z uwzględnieniem danych tych podmiotów.
24 czerwca 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny
w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę (I FPS 1/13)
o następującej treści: „w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU nr 54, poz. 535 ze zm.) gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług”. Uchwała ta diametralnie zmienia dotychczasowy sposób rozliczenia VAT dokonywany przez gminy i przez ich jednostki budżetowe. Nie ma jednak – w przeciwieństwie do nowo wprowadzanych przepisów prawnych – żadnego okresu przejściowego, tzw. vacatio legis. Czyli okresu potrzebnego do wdrożenia i praktycznego stosowania nowych uregulowań.
Nie działa wstecz
Uchwała NSA, zresztą tak jak każda inna, stanowi jedynie interpretację przepisów i zazwyczaj wiąże także w okresie sprzed jej wydania. Jednak zgodnie z komunikatem ministra finansów wydanym 9 lipca 2013 r. i umieszczonym na stronach internetowych ministerstwa (finanse.mf.gov.pl), ta konkretna uchwała NSA działa tylko na przyszłość, czyli po dniu jej wydania. Minister finansów stwierdził w komunikacie, że „nie będą kwestionowane dotychczasowe rozliczenia gminnych jednostek budżetowych jako podatników VAT”.
Tym samym resort zdecydował się na zastosowanie zasady tzw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta