Pewne pieniądze dla działacza przez wszystkie kadencje
ORZECZNICTWO | Dodatek wyrównawczy przysługuje przez cały okres szczególnej ochrony stosunku pracy. I to niezależnie od tego, czy wynika ona z pierwszego czy kolejnego wyboru do zarządu zakładowej organizacji związkowej.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 12 stycznia 2012 r. (II PK 91/11)
. Wśród osób chronionych przed definitywnym wypowiedzeniem przy grupowym zwolnieniu z pracy znalazło się kilka kategorii pracowników enumeratywnie wymienionych w art. 5 ust. 5 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm., dalej ustawa o zwolnieniach grupowych). Należą do nich m.in. pracownicy będący członkami zarządu zakładowej organizacji związkowej (zoz) lub członkami takiej organizacji upoważnionymi do jej reprezentacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy.
Jakie zasady
Gdy trzeba przeprowadzić grupowe zwolnienia z pracy, wobec tych podwładnych przepis zezwala jedynie na wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i/lub płacy. Jeżeli wynikiem takiego wypowiedzenia byłoby obniżenie wynagrodzenia, art. ust. 6 ustawy o zwolnieniach grupowych gwarantuje im prawo do dodatku wyrównawczego „do końca okresu, w którym korzystaliby ze szczególnej ochrony”. I właśnie interpretacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta