Cztery czy pięć lat malucha to granica uprawnień rodzica
TERMINY | Nie ma podstaw, aby ujednolicić kodeksowe regulacje określające wiek dziecka, dzięki któremu jego mama lub tata mogą korzystać z różnych przywilejów pracowniczych.
Grażyna Ordak
Wątpliwość dotyczy m.in. art. 178 § 2 k.p. Stanowi on, że pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w przerywanym systemie czasu pracy ani delegować poza stałe miejsce pracy.
Bez automatu
Czytelniczka pyta, czy w związku z niedawną nowelizacją art. 186 § 1 k.p., wydłużającego możliwość skorzystania przez rodzica z urlopu wychowawczego do osiągnięcia przez dziecko piątego roku, podwyższa się także granica dla uprawnień z art. 178 § 2 k.p. Od 17 czerwca br. podwładny, który legitymuje się przynajmniej 6-miesięcznym stażem zatrudnienia, może osobiście opiekować się dzieckiem w wieku do lat 5 podczas urlopu wychowawczego, trwającego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta