Jak księgować czynsz inicjalny
EWIDENCJA | Opłata związana z zawarciem umowy i wydaniem przedmiotu leasingu nie jest kosztem pośrednim dotyczącym okresu przekraczającego rok podatkowy. Nie wymaga zatem rozliczania w czasie.
Konrad Piłat
Planuję wziąć w leasing operacyjny samochód osobowy na okres czterech lat. Umowa przewiduje obowiązek zapłaty tzw. czynszu inicjalnego. Jest on znacznie wyższy od przewidzianych w harmonogramie spłat późniejszych miesięcznych rat. Czy czynsz inicjalny należy ująć w księdze przychodów i rozchodów jednorazowo, czy też rozliczać go przez okres trwania umowy? Księgę prowadzę w typowy sposób – koszty ewidencjonuję w momencie poniesienia, czyli bez przyporządkowywania kosztów bezpośrednich do odpowiadających im przychodów? – pyta czytelnik.
Czynsz inicjalny powinien zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo. Wynika to z art. 22 ust. 6b ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta