Lokalne banki łatwo nie oddadzą rynku
Samo wprowadzenie nowych unijnych regulacji nie będzie oznaczało utraty autonomii przez banki spółdzielcze – zapewnia prezes SGB-Banku w rozmowie z Moniką Sajewicz
Rz: Czy wprowadzenie regulacji europejskich faktycznie odbierze bankom spółdzielczym samodzielność? Padają takie argumenty, ale chyba bankowcy nie mówią w tej sprawie jednym głosem?
Ryszard Lorek: Rzeczywiście pojawiają się różne zdania, co w trakcie prowadzenia procesu uzgodnień i projektowania jest zupełnie naturalne. Samo wprowadzenie regulacji nie będzie oznaczało utraty samodzielności i autonomii. Banki spółdzielcze działają na zasadach spółdzielczości, mają więc swoich członków, którzy decydują o strategii działania, a strategie te odpowiadają potrzebom regionu, mogą więc być zróżnicowane co do szczegółów. Trudno byłoby również twierdzić, że porządkowanie systemu gwarancji i wsparcia powoduje bezpośrednio utratę podmiotowości. Oczekujemy, że nowe regulacje wzmocnią jeszcze bezpieczeństwo europejskiego systemu bankowego i wprost przełożą się raczej na korzyści i zadowolenie naszych klientów. Dołożymy też wszelkich starań, poprzez nasze działania w sferze legislacyjnej, by podmiotowość naszych banków została zachowana.
Czy wprowadzenie regulacji europejskich to największe wyzwanie, przed jakim staną w najbliższym czasie banki spółdzielcze?
To rzeczywiście duże wyzwanie. Ale jednocześnie okazja i szansa dla banków spółdzielczych, żeby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta