Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy zapadnie decyzja o likwidacji

14 sierpnia 2013 | Prawo i praktyka | Anita Olbrych
Anita Olbrych doradca podatkowy w Accounting Audyt Partner  sp. z o.o. sp. k.
źródło: Rzeczpospolita
Anita Olbrych doradca podatkowy w Accounting Audyt Partner sp. z o.o. sp. k.

Wypłata środków w związku z rozwiązaniem spółki osobowej nie jest opodatkowana CIT i PIT. W ostatnim czasie coraz większe wątpliwości budzi jednak możliwość zastosowania tej zasady wobec akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej

Spółka komandytowo-akcyjna (SKA) jest spółką nieposiadającą osobowości prawnej, a zgodnie z ustawą o CIT takie spółki nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

Są więc zaliczane do spółek niebędących osobami prawnymi zgodnie z definicją zawartą w przepisach podatkowych. Opodatkowanie spółek niebędących osobami prawnymi odbywa się na poziomie wspólników. Zatem same spółki osobowe nie podlegają opodatkowaniu.

Skumulowanie zysków

W przypadku SKA na mocy uchwały NSA z 16 stycznia 2012 r. (II FPS 1/11) oraz interpretacji ogólnej ministra finansów z 11 maja 2012 r. (DD5/ 033/1/12/KSM/DD-125) ugruntował się w ostatnim czasie pogląd, zgodnie z którym akcjonariusze SKA są opodatkowani inaczej niż wspólnicy innych spółek niebędących osobami prawnymi. W uchwale tej NSA stwierdził, że akcjonariusze opodatkowani są z chwilą faktycznego otrzymania dywidendy.

Minister finansów natomiast przyjął, że przychód dla akcjonariusza SKA powstaje z dniem podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy (względnie w dniu dywidendy określonym w uchwale).

Tak długo zatem jak SKA nie podejmie uchwały o wypłacie dywidendy, dla akcjonariusza nie powstanie obowiązek podatkowy. W praktyce może to doprowadzić do sytuacji, w której w SKA będą skumulowane zyski, które nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9613

Wydanie: 9613

Spis treści
Zamów abonament