Gdy zapadnie decyzja o likwidacji
Wypłata środków w związku z rozwiązaniem spółki osobowej nie jest opodatkowana CIT i PIT. W ostatnim czasie coraz większe wątpliwości budzi jednak możliwość zastosowania tej zasady wobec akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej
Spółka komandytowo-akcyjna (SKA) jest spółką nieposiadającą osobowości prawnej, a zgodnie z ustawą o CIT takie spółki nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.
Są więc zaliczane do spółek niebędących osobami prawnymi zgodnie z definicją zawartą w przepisach podatkowych. Opodatkowanie spółek niebędących osobami prawnymi odbywa się na poziomie wspólników. Zatem same spółki osobowe nie podlegają opodatkowaniu.
Skumulowanie zysków
W przypadku SKA na mocy uchwały NSA z 16 stycznia 2012 r. (II FPS 1/11) oraz interpretacji ogólnej ministra finansów z 11 maja 2012 r. (DD5/ 033/1/12/KSM/DD-125) ugruntował się w ostatnim czasie pogląd, zgodnie z którym akcjonariusze SKA są opodatkowani inaczej niż wspólnicy innych spółek niebędących osobami prawnymi. W uchwale tej NSA stwierdził, że akcjonariusze opodatkowani są z chwilą faktycznego otrzymania dywidendy.
Minister finansów natomiast przyjął, że przychód dla akcjonariusza SKA powstaje z dniem podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy (względnie w dniu dywidendy określonym w uchwale).
Tak długo zatem jak SKA nie podejmie uchwały o wypłacie dywidendy, dla akcjonariusza nie powstanie obowiązek podatkowy. W praktyce może to doprowadzić do sytuacji, w której w SKA będą skumulowane zyski, które nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta