Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hollande płaci za lewicowość

14 sierpnia 2013 | Publicystyka, Opinie | Aleksander Hall
Prezydent Hollande  i kanclerz Merkel  różnią się  w sprawie recepty  na europejski kryzys
autor zdjęcia: Johannes Eisele
źródło: DPA
Prezydent Hollande i kanclerz Merkel różnią się w sprawie recepty na europejski kryzys

Kwestia współpracy z Frontem Narodowym 
pozostaje w partii Nicolasa Sarkozy'ego tematem tabu, 
podczas gdy socjaliści od dziesięcioleci nie mają najmniejszych skrupułów, by korzystać z poparcia komunistów i skrajnej lewicy – pisze publicysta.

Nigdy w historii V Republiki, ustanowionej przez generała de Gaulle'a w 1958 roku, tak szybko nie nastąpiło załamanie się poparcia społecznego dla prezydenta państwa i popierającej go większości parlamentarnej, jak stało się to w przypadku prezydenta François Hollande'a i jego koalicji. Zdominowana ona jest przez Partię Socjalistyczną, a współtworzą ją także lewicowi ekolodzy i mała Radykalna Partia Lewicy.

Po ubiegłorocznym majowym zwycięstwie w wyborach prezydenckich Hollande cieszył się zaufaniem wyraźnie ponad połowy Francuzów, a nie ufało mu niecałe 30 proc. Obecnie prezydenta popiera około 30 proc., a negatywnie ocenia aż prawie 70. Podobne dane przynosiły badania opinii publicznej już od kilku miesięcy. Niemal identyczne notowania ma także premier Jean-Marc Ayrault. Kolejne wybory uzupełniające do Zgromadzenia Narodowego kończą się katastrofalnymi wynikami dla kandydatów socjalistycznych, którzy w dwóch wypadkach nie weszli nawet do drugiej tury, ustępując miejsca kandydatom nie tylko głównej opozycyjnej partii prawicowej, Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP), ale także Frontu Narodowego.

Zwycięstwo w plebiscycie

Nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie o przyczyny tego stanu rzeczy. Jest ich wiele. Jedne związane są z aktualną sytuacją polityczną i ekonomiczno-społeczną Francji, inne tkwią głęboko w mentalności Francuzów i tym,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9613

Wydanie: 9613

Spis treści
Zamów abonament