Moc z węgla
Nie przekreślajmy tradycyjnej energetyki. Wiatr nie zawsze wieje w godzinach szczytu poboru mocy, a w przypadku słońca taka sytuacja jest wręcz regułą – pisze analityk.
W ubiegłym tygodniu burzę wywołał raport autorstwa prof. Jana Popczyka, który postuluje wstrzymanie budowy nowych bloków węglowych w Polsce (a konkretnie mówiąc, w Opolu), a w zamian rozwinięcie na dużą skalę programu termomodernizacji budynków mieszkalnych w Polsce i wyposażenie gospodarstw domowych w urządzenia do produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Wpisywałoby się to w postulaty odchodzenia od energetyki skonsolidowanej na rzecz rozproszonej, docelowo mogącej zagwarantować krajowi bezpieczeństwo energetyczne.
Zdaniem prof. Popczyka budowa kolejnych bloków węglowych oznacza uzależnianie się Polski od importu węgla kamiennego na długie lata, ponieważ krajowa produkcja nie będzie już rosła i staje się bardzo droga. Można tu postawić pytanie o sensowność zamykania w nieodwracalny sposób polskich kopalni węgla kamiennego w latach 90., ale to temat na inny artykuł.
Śnieg na panelach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta