Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na co trzeba uważać, wynajmując mieszkanie

14 sierpnia 2013 | Prawo | Łukasz Sitek
źródło: Rzeczpospolita

To już ostatnia chwila, by znaleźć mieszkanie dla studenta. Od września, tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego, ceny pójdą w górę, a wtedy dużo trudniej będzie negocjować z wynajmującymi. Podpisując umowę, trzeba pamiętać o kilku kwestiach, ponieważ nie zawsze wszystko odbywa się zgodnie z literą prawa.

Czy umowę trzeba podpisywać u notariusza

W październiku rozpoczynam studia, rodzice znaleźli dla mnie ładne i tanie mieszkanie. Właściciel upiera się jednak, by umowę spisać u notariusza. Twierdzi, że jest to konieczne w wypadku najmu okazjonalnego. Co to jest umowa najmu okazjonalnego i czy trzeba ją podpisywać u notariusza?

W wypadku najmu mieszkań dla studentów często podpisywane są umowy najmu okazjonalnego. Dla wynajmujących są one bowiem najbezpieczniejsze, bo ułatwiają pozbycie się lokatorów. Podczas jej podpisywania obowiązują nieco inne zasady niż w wypadku zwykłego najmu. Nie powoduje to jednak, by umowa najmu okazjonalnego musiała być sporządzona w formie aktu notarialnego. Wymaga jedynie formy pisemnej pod rygorem nieważności (tak samo jest wówczas, gdy do umowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9613

Wydanie: 9613

Spis treści
Zamów abonament